Kategooriad

Kevadised aiatööd

Kevadised aiatööd

Kevad on ametlikult alanud ning käes on viimane aeg teha ettevalmistusi uueks hooajaks.

Juhul, kui Sa pole veel alustanud, tasuks koheselt ette võtta järgmine:

 • Koosta aiaplaan
  Visanda plaan oma aiast, kuhu märgid olemasolevad ja ehitatavad hooned (kasvuhoone, grillnurk vms), peenrad (milliseid sorte plaanid kuhu istudada) ning olemasolul teerajad vms. Plaani koostamine aitab paremini planeerida vajalikke töid, võibolla on mingeid uusi sorte, mida soovid katsetada või  anda oma aiale täiesti uue ilme.

 • Tee inventuur olemasolevates seemnevarudes
  Vaata üle eelmisest perioodist üle jäänud seemnepakid (kontrolli ka kuupäeva). Pane kirja, millised seemned on olemas ning mida on juurde tarvis. Aiaplaani appi võttes saad koostada täpse nimekirja taimedest, mille seemneid on tarvis varuda, et hoida oma aed kaunis kevadest sügiseni.

 • Ettevalmistused külviks ning külv
  Vaata üle, puhasta ning vajadusel varu anumad - turbapotid, topsid, spetsiaalsed tabletid, kastid, kassetid vms. Vastavalt taimesordile tuleb valida sobilik muld (lihtsaim viis on osta poest valmis mullasegu), kasuta alati puhast mulda . Vähese valguse puhul tuleks mõelda ka lisavalgustuse peale (kasutada taimelampe). Külviaeg vali lähtuvalt eeldatavast taimede kasvukohale istutamise ajast.

Samuti on õige aeg üldisteks planeerimis- ja korrastustöödeks

 • Korrasta aiatööristad
  Vaata üle olemasolevad aiatööristad (labidad, rehad, käärid, saed, ämbrid, kastmisseaded) ning tehnika (muruniiduk, murutrimmer). Kui on tarvis midagi korrastada, välja vahetada või olemasolevat valikut täiendada on selleks just praegu õige aeg.

 • Kontrolli aias olevaid väikeehitisi ning objekte
  Peale lume ja külmaperioodi lõppu on mõistlik kontrollida ehitiste seisukorda (kasvuhoone, grillnurk, katusealune, terrass, kiiged-liivakastid, aiakujud, piirdeaed). Vaata üle, kas konstruktsioonid on terved või on tarvis midagi parandada, asendada, värvida.

 • Alusta puude ja põõsaste lõikamisega
  Eemalda põõsastel vanad ja elujõuetud oksad, igal kevadel vajavad noorendamist näiteks Jaapani enelad, tüvepajud, puishortensia ja budleia.

 • Hoolitse muru eest
  Kui maapind on kuivanud tasub muru riisuda, samuti võib spetsiaalse tööriista abil juuri õhutada, see ergutab rohuliblede kasvamist.

Milliste aiatöödega oled Sina juba alustanud?