Kategooriad

Kuidas valida kasvuhoonet?

Kuidas valida kasvuhoonet?

Kasvuhoone valimisel tuleks läbi mõelda enda soovid ja vajadused. Toome välja peamised küsimused, mis võiks läbi mõelda ideaalse kasvuhoone valimiseks.

 • Mida soovin kasvuhoones kasvatada?

  Esmaselt peaks teadma, mida soovitakse kasvatada, on need tomatid, viinamarjad, troopilised toataimed või midagi veelgi eksootilisemat. Kasvatatavast kultuurist lähtudes tuleb valida sobiva suuruse (kõrgusega) ja tugevusega kasvuhoone.

 • Kui palju taimi ma soovin kasvatada ja palju nad ruumi võtavad?

  Realistlikult tuleks hinnata ka taimede hulka ja pinda, mida nad vajavad. Ruumikitsikuses on ebameeldiv taimedel kasvada ning aednikul toimetada, tasuks võtta pigem natuke suurem kasvuhoone, kui väiksem. Kasvuhoonesse võiks vajadusel mahtuda ka tööriistad ja lisaseadmed.

 • Mis omadused peaksid kasvuhoonel kindlasti olema?

  Kasvuhooneid on väga erineva hinnaklassi ning kvaliteediga. Osadel kasvuhoonetel tuleb talveks kattematerjal eemaldada (peab arvestama ka selle hoiustamise vajadusega), teistel see vajadus puudub. Mõtle läbi oma tavapärane käitumine ning kui palju aega ja raha Sa saad kasvuhoonesse investeerida. Mõelda võiks ka kasvuhoone paigaldamise mugavusele (kas on tarvis rajada vundament vms).

 • Mis materjalist kasvuhoone peaks olema?

  Materjali valikust sõltub eelkõige kasvuhoone eluiga, kuid samuti hoone sisekliima ja kasutajamugavus.

  Lihtsustatult pakutakse kattematerjalide poolest kolme tüüpi kasvuhooneid: kilekasvuhooned, polükarbonaatkattega ning klaasist kasvuhooned. Kilest kasvuhoone eelis on soodne hind selle rajamisel, kuid kilet tuleb sagedasti vahetada (halvemal juhul iga aasta), mis teeb selle kalliks ja töömahukaks. Klaaskasvuhoone puruneb kergesti, mistõttu vajab sagedast hooldust. Klaasi eeliseks on odavus, läbipaistvus ning harjumuspärane välimus. Polükarbonaat hajutab valgust,  hoiab hästi sooja, on pikaealine, kaalult kerge ja lihtne hooldada, miinuseks on eelnevatest kallim hind.

  Karkassist saab valida puidu, terase ja alumiiniumi vahel. Karkassi vastupidavus sõltub eelkõige selle paigaldamise ning hoolduse kvaliteedist.

 • Kuhu ma soovin kasvuhoone paigutada?

  Soovituslik on valida aias tuulevaiksem  ning päikeselisem koht, hea suund oleks põhja-lõuna suunaline. Hoiduda võiks suurtest puudest, et vältida kasvuhoone purustamist ning vähendada hooldustöid. Juhul kui eelnimetatut pole võimalik arvesse võtta, tuleks valida tugevama konstruktsiooniga kasvuhoone.

 • Milliseid lisasid ma kasvuhoonele sooviksin?

  Kasvuhoonesse on võimalik paigaldada mitmeid lisatarvikuid, mis teevad aedniku elu lihtsamaks.

  Tuulutusluugid - võivad kuuluda kasvuhoone baaskomplekti, tuulutusluukide abil on kergem luua kasvuhoones sobilik sisekliima.

  Tuulutusluugi automaatavajad - avavad  (sulgevad) hingedel tuulutusluugi automaatselt, kasutades selleks päikese poolt toodetud soojust, mida kuumemaks läheb, seda rohkem aken avaneb.

  Kastmissüsteemid - tagavad ühtlase kastmise kogu kasvuperioodil (puudub vajadus ise kasta, vajalik nt suvilates)

  Küttematid - tõstavad pinnase temperatuuri, et hoida taime juured soojas.

  Riiulid - hea hoiustada vajalikke tööristu vm aiatarbeid

  Läbimõeldud kasvuhoone valik tagab kasvuhoone mugava kasutamise aastateks.